Ponúkame vám jednoduchý návod na výrobu originálneho stola z dreva a živice. Naše epoxidové živice na zalievanie sú úplne číre a bezfarebné. Môžete ich použiť nielen na zalievanie dreva, ale aj iných savých materiálov akým je napr. betón.
Ako teda zhotovíme živicový stôl?
V prvom rade potrebujeme masívne a suché drevo s peknou kresbou. Vlhkosť dreva by sa mala pohybovať okolo 8%. Drevo zrovnáme (brúsením, frézovaním). Styčné zalievané plochy očistíme od nesúdržných častí, kôry, práchnivého dreva a pod. Podobne ošetrite, zalejte praskliny a diery v dreve.
Formu si pripravíme podľa požadovaných rozmerov, plochy ktoré prídu do kontaktu so živicou musíme upraviť proti prilepeniu. Najbežnejšie sa používa polypropylénová lepiaca páska, PP fólie, polykarbonátové platne a pod.. Pokiaľ si nieste istý ohľadom priľnavosti, lepivosti živice k vami používaného materiálu, radšej si ho otestujte na menšej vzorke. Vyhnete sa pracnému a často až demoličnému stavu pri odformovaní. Nezabudnite formu perfektne utesnit proti úniku zalievacej živice, lebo počas zalievania sa úniky živice veľmi ťažko riešia.
Drevo pred zalievaním je potrebné tiež ošetriť. Pripravte si menšie množstvo živicovej zmesi (A+B) a všetky plochy, ktoré budú zaliate natrite a nechajte vytvrdnúť, rovnako ošetrite a zalejte praskliny a uzly.
Náterom zamedzíte úniku vzduchových bublín z dreva do zalievanej vrstvy.
Drevo pred vložením do formy môžete podliať živicou a následne pritiahnuť k podkladu, alebo zalievané drevo pomocou svoriek silne pritiahnuť k podkladu, tak aby nepodtieklo tj. bez podlievania. Ideálna teplota pri zalievaní je okolo 20C. Či už zalievate v zime alebo v lete, dbajte na to, aby aj živica a zalievané drevo malo túto teplotu. Nízke ale aj vysoké teploty majú za následok nevytvrdnutie alebo zahorenie živice.
Následne môžete pristúpiť k samotnému zalievaniu. Živicu 4090 Crystal doporučujeme v jednej vrstve použiť max. 4-5kg zmesi, epoxid 4090 Crystal EXTRA si môžete pripraviť aj celé 28kg balenie a vyliať ho v jednej vrstve. (pozrite si sekciu Časté otázky na stránke ŽIVICE NA ZALIEVANIE ohľadom množstiev a zalievacích hrúbok, časov tvrdnutia a pod.).
Pamätajte, že živica je hustejšia ako voda a teda pri zalievaní budete potrebovať o cca. 5% objemu viac živicovej zmesi. Ďalšou vlastnosťou je, že živica sa vytvrdzovaním mierne zmršťuje, a teda aj keď ju zalejete až po okraj, po vytvrdnutí bude hladina epoxidu máličko pod úrovňou, čo však nevadí, kedže po vytvrdnutí povrch bude nutné znovu prebrúsiť a teda sa opätovne zrovná.
Pri miešaní živice je ideálne použiť nízke otáčky 200-400 ot/min, resp. spôsob ktorý minimalizuje vháňanie vzduchu do zmesi. Ideálne je, pokiaľ zmes miešate v jednej nádobe, následne ju prelejete do druhej a znovu premiešate. Vyhnete sa tak nepremiešaným častiam objemu, ktoré sú najčastejšie na stenách a dne prvej nádoby.
Pokiaľ sa rozhodnete živicu pigmentovať a budete zalievať vo viacerých vrstvách, pre zachovanie rovnakého odtieňa si napigmentujte celkové množstvo zložky A, ktoré následne použijete aj v ďalších vrstvách.
Ďalšiu vrstvu je ideálne pridávať pokiaľ je predošlá vrstva vizuálne tvrdá ale stále do nej dokážeme urobiť odtlačok. Tento stav nastáva cca. po 6-12 hodinách. V praxi sa nám však stalo, že z časovýh dôvodov nebolo možné naliať ďalšiu vrstvu v uvedenej dobe a vrstva sa pridávala aj po niekoľkých dňoch. Výsledok nebol nijako ovplyvnený, treba však brať na zreteľ možnú vrstvu prachu a nečistôt na predošlej vrstve, ktoré treba dôkladne odsať.
Bublinky, ktoré vzniknú do živice pri miešaní, alebo pri liatí do formy, zľahka vyfúkavajte teplovzdušnou pištoľou alebo horáčikom. Pozor na silné prehriatie živice.
Po zaliatí dreva finálnou vrstvou živice nechajte dobre vytvrdnúť. Doba tvrdnutia závisí od druhu použitej živice, jej množstva, hrúbky vrstvy a hlavne teploty. Zvyčajne sa tento čas pohybuje 24-48 hodín. (niektoré informácie nájdete v sekcii častých otázok živíc na zalievanie)
Po dobrom vytvrdnutí môžete pristúpiť k brúseniu a lešteniu povrchu. Počítame s tým, že ste vyliali len stred, prípadne kraje a drevo je priznané a nieje pokryté súvislou vrstvou epoxidu ( pri kompletnom prekrytí a preliatí povrchu stačí povrch prebrúsiť a vyleštiť).
Povrch je potrebné opätovne zrovnať tak, aby drevo a zivicová vrstva tvorili jednu hladkú vrstvu. V domácich podmienkach toto najednoduchšie docielime rovnomerným odfrézovaním 2-3mm z celej plochy.
Po zrovnaní môžeme začať povrch brúsiť brúsnym papierom. Brúsenie robíme od hrubšieho po jemné zrno. Zvyčajná postupnosť zrnitosti je 120 - 240 - 400 - 800 - 1200(1500-2000).
Hoci povrch dreva bude hladký veľmi rýchlo, je dôležité sa neponáhľať a poriadne prebrúsiť živicový povrch, poriadne prebrúsiť všetky "škrabance" z predošlej zrnitosti tak, aby bol povrch zjednotený aktuálne používanou zrnitosťou brúsneho papiera. Pri nedokonalom prebrúsení sa všetky nedokonalosti brúsenia objavia pri konečnom leštení a brúsenie budete musieť opakovať.
Na finálne leštenie sú vhodné leštidlá na plasty (napr. na svetlomety).
Povrch dreva môžete napustiť vhodným olejom na drevo, ktorý zvýrazní kresbu dreva.
Aby vám epoxidový stôl dlho slúžil.
- Horúce veci - na živicový stôl nepokládajte priamo horúce veci ako napr. hrnce, panvice, horúce tanerie a šálky. Používajte teplu odolné podložky.
- Slnečné žiarenie - hoci naše živice obsahujú UV stabilizátor, epoxidy sú ideálne na miesta bez priameho UV žiarenia, kde vydržia roky roky s minimálnymi vizuálnymi zmenami.
Pri dlhodobom vystavení UV žiareniu, priamemu slnku sa vzhľad epoxidovej vrstvy môže meniť.
Z tohto dôvodu naše epoxidové živice doporučujeme používať len pre interiér, prípadne tienisté miesta.
- Naše živice na zalievanie sú veľmi tvrdé a odolné, ale pri každodennom pužívaní napr. stola, sa môžu po čase objaviť škrabance.
Uvedené druhy poškodenia je vždy možné odstrániť buď len preleštením, alebo opätovným prebrúsením a následným preleštením povrchu.
Prajeme vám veľa úspechov pri výrobe živicového stola a veľa potešenia pri jeho užívaní.
Reklamny odkaz:
Všetko potrebné, čo potrebujete vedieť, a to nielen o jedálenských stoloch, sa dozviete v tomto článku.