Epoxidová živica, použitie a rozdiely
Epoxidové živice. V čom sú rozdiely? Vyberte si správny epoxid na podlahu, zalievanie, kamenný koberec.

Epoxidová živica je materiál, ktorý má širokú škálu využitia. Dajú sa z nej urobiť rôzne handmade výrobky, šperky, spomienkové a dekoratívne predmety. Využiť ju môžete na zalievanie stolov, výrobu čírych odliatkov, ale okrem takýchto zaujímavých okrasných predmetov sa epoxidová živica využíva aj v priemysle na zalievanie podláh.


Epoxidová živica na podlahy

Je to zrejme najviac skloňovaná, spomínaná a využívaná epoxidová živica, ktorá sa dá použiť na podlahy do skladov, výrobných hál, garáží a dielní. Jej výhodou je tvrdosť, pevnosť a odolnosť. Vyrába sa ako bezrozpúšťadlová alebo s obsahom prchavého rozpúšťadla. Tá prvá teda neobsahuje lacné zapáchajúce riedidlo, v druhej je riedidlo prítomné.

Rozdiel, ktorý cítite

Epoxidové živice s obsahom rozpúšťadla sú síce o niečo lacnejšie, avšak práca s nimi je spojená s nepríjemným zápachom. Predovšetkým priamo pri liatí podláh, ale prchavé látky sa často môžu vylučovať ešte nejaký čas po vytvrdnutí a po realizácii. Takáto epoxidová živica je vhodná skôr do objektov, ktoré sú otvorené, prípadne lepšie vetrané, ako sú napríklad veľké priemyselné haly a dielne. Epoxidové živice bez rozpúšťadla, naopak, zvoľte do vnútorných, slabšie vetraných obývacích a obytných priestorov.
Naše podlahové epoxidové živice rozpúšťadlá neobsahujú, čiže sú príjemnejšie nielen pri práci ale aj pre užívateľa.

Epoxidová živica na kamenné koberce

Ďalšia veľká skupina, ktorú zákazníci vyhľadávajú, je epoxidová živica používaná na kamenné koberce. Kamenný koberec je moderný a mimoriadne estetický prvok, ktorý je vhodný na úpravu starých, ale i nových betónových plôch. Využijete ho presne tam, kde by ste mohli využiť klasickú, ale aj zámkovú dlažbu. Kamenným kobercom si môžete upraviť chodníky okolo domu, v záhrade, natiahnuť ho na terasu a schody, osvedčil sa aj v blízkosti bazénov. Vhodný je tak do exteriéru, ale bez problémov ho využijete aj v interiéri.

Výhody kamenných kobercov

Využiť ich môžete fakticky kdekoľvek, na vodorovných, ale i zvislých plochách. Osvedčili sa vďaka svojej kvalite a odolnosti. Keďže sa využívajú i v exteriéri, sú vodoodolné a mrazuvzdorné, ale i mimoriadne odolné proti poveternostným podmienkam. Samozrejme, i epoxidové živice sa od seba líšia cenou a kvalitou, takže ak si chcete byť istí, čo kupujete, poraďte sa so svojím predajcom, prípade odborníkom či majstrom, ktorý vám bude kamenný koberec realizovať. Ako všade a pri všetkom, i tu platí, že za kvalitu je nutné priplatiť si.
Pred kúpou, prípadne realizáciou sa spýtajte ako dlho je daný epoxid na trhu (jeho pôvod), UV odolnosť, pevnosť, rýchlosť vytvrdzovania, prípadne percento reklamácií tj. skúsenosti z praxe. V prípade pokládky firmou, zaujímajte sa o referencie, lebo ani kvalitný epoxid nezaručí dobrý výsledok, pokiaľ zhotoviteľ odflákne miešanie a dávkovanie živice.
Dobre mierenými otázkami dokážete predísť rozpadu kamenného koberca po prvej zime.

 

Naše epoxidy, ale aj polyuretány sú viac ako 15 rokov overené receptúry. Ak sa jedná o modernejšie receptúry, tie majú minimálne 1 rok testovania za sebou pred tým, ako ich výrobca pustí na trh.

Zalievacia epoxidová živica

Ide o veľký trend posledných rokov. Neustále pribúdajú ľudia, ktorí sa snažia experimentovať so zalievacou epoxidovou živicou a zhotovovať si drobné spomienkové, darčekové handmade výrobky, či už pre vlastnú potrebu, alebo na ďalší predaj či podnikanie. Takýchto živíc je veľké množstvo a často ani nie je v silách jednotlivca vyskúšať všetky, ktoré sú na trhu v ponuke, kedže takmer každá z nich nesie nejaké honosné označenie (art, pour, UV+, clear a pod.).

Podľa čoho vyberať

Pre mnohých je jediným kritériom cena, ale držať sa práve tohto kritéria určite neodporúčame. Ideálne je najskôr uvedomiť si, čo vlastne budete so zalievacou epoxidovou živicou robiť – či budete zalievať iba menšie darčekové predmety v tenších vrstvách do niekoľkých milimetrov, alebo plánujete zalievať predmety do pár centimetrov. Či to budú menšie predmety, alebo ste skúsený domáci majster a plánujete si vyrobiť, prípadne opraviť alebo epoxidovou živicou ozvláštniť niekoľko kusov nábytku od dekoračných lampičiek až po stoly alebo skrinky v obývačke. Okrem hrúbky by vás mala zaujímať aj tuhosť a odolnosť materiálu, UV stabilita a čas, za ktorý živica vytvrdne do štádia, keď je už možné výrobok považovať za dokončený, prípadne, za aký čas môžete živicu ďalej opracovávať brúsením alebo leštením.

Najdôležitejšie otázky pre zalievacie živice:
- čírosť - aj pri vačšej hrúbke
- hrúbka zalievania v 1 vrstve (min/max)
- odtieň (bezfarebné, namodralé, nažltlé - pokiaľ použijete jeden druh, odtieň si ani neuvedomíte)
- doba tvrdnutia (1-10dní odformovanie/opracovanie)
- tvrdosť (Shore D - doporuč. okolo 80)
- doba spracovateľnosti

Epoxidových živíc je veľké množstvo. Chápeme, že môže byť pre vás problém zorientovať sa v ponuke. Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte a kontaktujte nás. Sme pripravení pomôcť vám tak, aby ste si od nás odniesli presne to, čo potrebujete a čo je pre vás úplne najvhodnejšie.